We create exceptional places for life and relaxation

Apartment houses ~ Residences ~ Holiday resorts

Places where you will feel good

We combine the talent, experience and ideas of original creators. We carefully choose attractive locations and situate architecturally interesting projects where it´s easy to feel at home.

INSPIRATIONAL ARCHITECTURAL SOLUTIONS

We cooperate with experienced architects and designers who work with original solutions and first-class materials, just like we do. Together, we thoughtfully combine well-tried procedures with new trends and innovations.

Domoplan nemovistosti

BUILDINGS RESPECTING THEIR ENVIRONMENT

Every house influences the character of the place in which it is built. This is why we respect the locations we enter and, using modern technologies, we seek to achieve maximum environmental friendliness and minimum demands on operation and maintenance.

Domoplan nemovistosti

ATTRACTIVE LOCATIONS FULL OF LIFE

We find it important that our projects create conditions for high-quality life. Because a good feeling about a place comes not just from good architecture but also from the character of its environment and the people in the neighbourhood.

Domoplan nemovistosti

Proven by successful projects

10 years

of experience in the real estate market

631 mil. CZK

financial volume of realizations

130

homes built
More about DOMOPLAN

Hvězdová Residence

We now offer

Locality
Hvězdová 5, Brno
Building type
Apartment house
Project status
Under construction

Currently from DOMOPLAN

7. 10. 2020

Rezidence Hvezdova is our fastest sold project

Necelé dva měsíce od zahájení stavby a prodeje bytů v rezidenci Hvězdová jsou již prakticky všechny jednotky prodané. Hvězdová se tak stává nejrychleji prodaným projektem z našeho portfolia. V některých momentech šel prodej dokonce tak rychle, že naše advokátní kancelář sotva stíhala připravovat potřebné podklady. „Obrovský zájem o tento projekt jednoznačně potvrzuje, že náš přístup k developmentu s důrazem na kvalitu a originalitu je vysoce atraktivní. Jsem rád, že to, co děláme a jak to děláme, nese své ovoce,“ říká zakladatel Domoplanu Tomáš Vavřík.

Rezidence Hvězdová nabídne moderní bydlení s výhledem do parku ve velmi atraktivní lokalitě jen pár kroků od centra Brna. Předpokládaný termín dokončení projektu je na konci roku 2021.